PEYĞAMBEREFENDİMİZİN SIRTINDAKİ Mühr-ü Şerif

Efendimiz sav in "nübüvvet mührü"

 

 Efendimiz sav  in  "nübüvvet mührü"nasil ?

-Cabir b. Semüre'den rivayet edilmiştir: “Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O, güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi.”79" (Sünen-i Tirmizi, 6/126)

 

-Abdullah b. Sercis'ten rivayet edilmiştir: "(Resulullah'ın) iki küreği arasında sol küreği bölümü tarafında üstü siğilleri andıran beneklerle dolu peygamber mührüne baktım." (İbni Kesir, Şemail-i Resul, s. 53)

 

-Ebu Saib b. Yezid'den rivayet edilmiştir: "Gözüm Peygamberimiz'in iki omuzu arasındaki mühüre ilişti." (Sünen-i Tirmizi, 6/126)

 

Peygamber Efendimizin nübüvvet (peygamberlik) mührüAllah, Hz. Muhammed (sav)’i alemler üzerine seçmiş ve onun “peygamberlerin sonuncusu” (Ahzab Suresi, 40) olduğunu bildirmiştir. Ondan sonra hiçbir peygamber gönderilmeyecektir ve Kuran insanlara hidayet rehberi olarak gönderilen en son kitaptır. Allah, Peygamber Efendimizin bu eşsiz özelliğini onun mübarek vücudunda bir izle tecelli ettirmiştir.

 

Peygamberimiz (sav)’in mührüne benzer peygamberlik işaretlerinin (Peygamberlik beni), (şamet’ün-nübüvve) diğer peygamberlerde de olduğu, ancak onlarinkinin sağ elinde  bulundugu ve farkli  oldugu rivayet edilmistir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !